Jak si vybrat ten správný trezor

Trezor si kupujeme jednou, maximálně 2x za život :-). Jeho výběr nám může připadat složitý.
Výběr trezoru ale není až tak problematický.
Je pouze velmi důležité vědět, k čemu trezor budete potřebovat, jaké věci do něj budete ukládat a jak chcete trezor uzamykat. Od toho se výběr toho správného trezoru odvíjí.

1. Nejdůležitější věc je – a na to je opravdu potřeba dát velký pozor –  aby byl trezor certifikovaný do bezpečnostní třídy. Musí být označen certifikačním štítkem. Měl by být odzkoušený akreditovanou zkušební laboratoří a certifikovaný dle českých a evropských norem. Certifikáty jsou akceptovány ve všech členských zemích EU. Trezory jsou certifikovány do bezpečnostních tříd 0 – XIII a platí čím vyšší třída, tím vyšší bezpečnost. V běžném životě se můžete setkat s trezory 0.-IV, bezpečnostní třídy. Technické vlastnosti trezorů a jejich rozdělení jsou upraveny normou ČSN EN 1143-1 .

2. Zamyslete, jaký uzamykací systém Vám bude vyhovovat. Trezor můžete odemykat trezorovým klíčem, můžete mít mechanickou kódovací růžici  nebo elektronický zámek. Doporučujeme kupovat certifikované trezory s certifikovanými zámky.

ZÁMEK NA KLÍČ

Trezorový zámek na klíč je pravděpodobně u trezorů nejvíc rozšířený zámek, kdy má uživatel trezorový motýlový klíč, kterým trezor odemyká. Je důležité mít neustále 2 klíče k dispozici. V případě, že by se jeden klíč ztratil nebo poškodil tak, že už nebude odemykat, je potřeba si okamžitě nechat přidělat duplikát klíče. V situaci, kdy zůstává poslední klíč a něco se stane i s ním, do trezoru se v danou chvíli nedá dostat jinak než odborným zásahem. Klíč je důležité chránit i před pády, protože je přesně vyřezán a může se poškodit. Je také vhodné trezorový klíč nenosit na klasickém klíčovém svazku. Žijeme v 21. století – tento klíč stačí vyfotit a existují řezací stroje trezorových klíčů, které dokážou vyrobit klíč i podle fotky.

trezor se zámkem na klíč

Jedinou nevýhodou tohoto trezorového zámku na klíč je, že se musíte starat o trezorový klíč. Trezorový klíč má pochopitelně stejnou hodnotu, jako uschovávané věci uvnitř trezoru. Tyto klíče nelze vytáhnout při odemčených dveřích ze zámku, je to opatření proti zavření trezoru s klíči uvnitř.

– MECHANICKÝ KÓDOVACÍ ZÁMEK

Oproti předchozímu trezorovému zámku na klíč má mechanický kódovací zámek výhodu, že se majitel nemusí starat o bezpečné uložení klíčů. Kód, kterým je zámek odemykán, ovšem na druhou stranu nesmí být zapomenut, jak se občas stává. Při potřebě změnit tento kód lze zámek pomocí kódovacího klíče velice jednoduše překódovat.

mechanická kódovací růžice
trezor Wertheim s mechanickým kódovacím zámkem, zámkem na klíč a madlem

Odemčení zámku – otáčením růžice nastavujete správnou číselnou kombinaci a při posledním otočení dojedete na „doraz“ a zámek je odemčen. Tento zámek není složitý na ovládání, ale je třeba trocha cviku a přesnosti pro zdárné otevření.
Nevýhodou je nepatrně delší doba odemčení  zámku (řádově 15-30 sekund).

– ELEKTRONICKÝ ZÁMEK

Používání elektronických zámků je velice pohodlné. Oproti předchozím dvěma zámkům je nejkomfortnější a nejrychlejší. Stačí zadat 6-ti místnou kombinaci čísel a otočit klikou (madlem). Po zavření dveří a otočení kliky na drouhou stranu je trezor uzamčen. Přístupový kód lze kdykoliv změnit někým, kdo zná „master kód“. Tyto zámky jsou nejčastěji napájeny 9V baterií a vždy musí jít odemknout i v případě úplného vybití baterie. Buďto je baterie přístupná z vnějšku trezoru nebo jsou z venku u klávesnice kontakty pro připojení náhradní baterie.

elektronický zámek
elektronický zámek s madlem

Elektronický zámek napojený na stávající EZS s tichým alarmem

Elektronický pokrok se nezadržitelně dostal i na pole trezorů a mechanické zabezpečovací techniky.
Jako velice spolehlivého pomocníka k Vašemu trezoru Vám můžeme nabídnout elektronický kódovací zámek s možností napojení na EZS a při ohrožení spuštění tichého alarmu na PCO pouhou změnou posledního čísla v kódu. Jedná se o zámek LAGARD.

V případě ohrožení v klidu zadáte kód elektronického zámku u Vašeho trezoru, pouze změníte poslední číslo, a alarm-box v trezoru, napojený na klávesnici i ústřednu Vašeho elektronického zabezpečovacího systému, vyšle nouzový kód na pult centrální ochrany.

Jsme schopni napojit tento elektronický trezorový zámek na Vaši stávající EZS včetně nastavení potřebných parametrů zámku dle Vašich požadavků a potřeby. KONTAKTUJTE NÁS – 739 570 5883.  Rozhodnutí, kam trezor umístíme. Trezory mohou být stěnové/na zazdění do zdi, nebo nábytkové/stojící v prostoru (nábytkové trezory musí být vždy ukotvené). I nábytkový trezor by neměl být viditelný na první pohled. 4. Zvážení, na co trezor budeme používat, co v něm budeme uchovávat a jakou to bude mít finanční hodnotu. Podle účelu dělíme trezory na:

  •      trezory na cennosti
  •      trezory na zbraně
  •      archivační trezory
  •      datové, ohnivzdorné trezory

Je vždy potřeba, aby si klient nechal projít hlavnou, co od trezoru očekává – tzn. co do trezoru bude ukládat a kam by chtěl trezor umístit. A my s ním jeho potřeby zrevidujeme a samozřejmě mu doporučíme ten nejvhodnější trezor s dostatečnou rezervou….

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *